VILLAGES

Carrollton Village Mayor

√ William J. Stoneman              505

Carrollton Village Clerk-Treasurer

√ Darla Tipton                          506

Carrollton Village Council

(Vote for 2)

√ Christopher R. Barto              391

√ Christopher R. Modranski     393

Dellroy Village Mayor

   Carrie Hutson                         33

√ Douglas S. Ruby                     56

   Mick Ruby                              10

Dellroy Village
Clerk-Treasurer

No candidate filed

Dellroy Member of Council

(Two Seats)

No candidate filed

Leesville Village Mayor

No candidate filed

Leesville Member of Council

(Two Seats)

No candidate filed

Magnolia Village Mayor

t    Travis M. Boyd                    127

t Grant Downes                        127

    Kalvin J. Kampfer                  10

Magnolia Member of Council

(Vote for 2)

√ Scott A. Noble                       207

Magnolia Board of Public Affairs

(One Seat)

No candidate filed

Malvern Village Mayor

√ Robert R. DeLong                185

Malvern Member of Council

(Vote for 2)

   Kathleen L. Ritter                 108

√ Eunice Thompson                 125

√ Jan Wackerly                         166

Minerva Village Mayor

√ Timothy N. Tarbet                555

Minerva Member of Council

(Vote for 2)

√ Matthew W. Kishman           535

√ Nathan Meadows                 342

   Patrick C. Snow                    87

   Rebecca Stoller                     300

Sherrodsville Village Mayor

√ Michele Higgenbotham         48

Sherrodsville Council

(Vote for 2)

√ Lila Booth                              42

TOWNSHIPS

Augusta Township Trustee

√ Dick Thompson                   175

Augusta Township
Fiscal Officer

√ Tonya L. Hawk                    168

Brown Township Trustee

(Vote for 1)

√ Michael McCort                   990

   Fred Straight                         353

Brown Township
Fiscal Officer

√ Jeanne A. Grimm               1,193

Center Township Trustee

(Vote for 1)

   David Householder               242

√ Mark W. Walters                   633

Center Township
Fiscal Officer

(Vote for 1)

   Pamela S. Berardinelli           363

   Lorrie Kaltenbaugh               138

√ Carolyn Leggett                   400

East Township Trustee

√ Dustin Lucas                        143

East Township Fiscal Officer

(Vote for 1)

   Bobbi Lynn Frase                   54

√ Amy Worth                         107

Fox Township Trustee

√ Ryan D. Roberts                  122

Fox Township Fiscal Officer

√ Debra S. Meister                  127

Harrison Township Trustee

(Vote for 1)

√ Rocky Lynn Applegarth        255

   Joe Seck                                147

   Ronald Tubaugh                    216

Harrison Township
Fiscal Officer

(Vote for 1) 

√ Brenda M. Miller                  406

    Jenna Wilson                        201

Lee Township Trustee

(Vote for 1)

   Charlie Knox                        78     

√ Earl Riegle                            108

Lee Township Fiscal Officer

√ Nancy Knox                         150

Loudon Township Trustee

(Vote for 1)

   Larry D. Granger                  97               

√ Paul Simmons                      154

Loudon Township
Fiscal Officer

(Vote for 1)

√ Wendy J. Booth                   163

    Brittany Cain                       81

Monroe Township Trustee

(Vote for 1)

√ Thomas R. Jones                  253

   Waldon L. Leggett               205

Monroe Township
Fiscal Officer

√ Dianne M. Cole                   383

Orange Township Trustee

(Vote for 1)

   Shawn W. Leggett                113

√ Robert B. McClain              120

Orange Township
Fiscal Officer

√ Marsha L. Rutledge              198

Perry Township Trustee

(Vote for 1)

   George Hendrickson             60

   Donald Howell                     22

    Troy Slutz                            8

    Ronald A. Snair                   66

√ Gary Staten                         113

Perry Township Fiscal Officer

(Vote for 1)

   Branda M. Leggett              96

   Laura Slutz                          22

√ Marcia L. Trushel                151

Rose Township Trustee

(Vote for 1)

√ Joe Owens                          248

   Michael Reed                      116

Rose Township Fiscal Officer

√ Bruce W. Downes               303

Union Township Trustee

√ Christopher Hawk              152

Union Township
Fiscal Officer

√ Wesley Frew                        137

Washington Township
Trustee

(Vote for 1)

   Kyle L. Davis                          97

√ Darrell L. Shafer                    162

Washington Township
Fiscal Officer

√ Connie Days                         227

BOARD OF EDUCATION

Brown Local

(Vote for 3)

√ Tara J. Bowe                          615

√ Nathan Bush                         606

√ Kimberly Romano Engle       649

   James Laughlin                      589

Carrollton Exempted Village School

(Vote for 3)

√ Wendy Gotschall               2,449

√ Michael A. Pozderac          1,861

√ Dan Ries (Write-In)           535

Helen Skinner (Write-In)      100

Cheryl Mickley (Withdrawn)

Conotton Valley Union
Local School

(Term Comm. Jan. 1, 2020)

(Vote for 3)

√ Christopher Bower                394

√ Robert A. Higgenbotham      388

Andrea Leggett (withdrawn)

√ Logan Putman                       371

Conotton Valley Union
Local School 

(Unexpired Term to End 12-31-21)

(Vote for 1)

√ Deborah Sue Carrothers       289

Edison Local School 

(Vote for 2)

√ Matt Bordash                      1,684

√ Josh McConnell                 2,018

    M. David Reed                 1,370

   Warner Sanders                   686

Harrison Hills City School

(Vote for 2)

√ Edward Henry Banks, III    1,599

√ Tracy Marie Mattern           1,402

John Eastman Visser               798

Minerva Local Schools

(Vote for 2)

√ Robert A. Clark                1,227

    Stanley E. Pennock            933

√ Rob Yeagley                       1,450

Osnaburg School

(Vote for 3)

√ Henry W. Boyle                   716

√ Jacob J. Lesher                     657

√ Linda Motts                         777

Southern Local School

(Vote for 2)

√ Patricia Exline                      935

Sandy Valley School

(Vote for 3)

√ Scot A. Bowman                   813

√ Stephen R. Pomesky             702

   Amie Snyder                         634

   Jenna Swihart                        428

√ Joseph C. Wigfield                850

Columbiana County ESC

Term Commences Jan. 1, 2020

No candidate filed

Columbiana County ESC

(Unexpired Term Ending 12-31-21)

√ Robert F. Marra                  5,922

Jefferson County ESC

No Candidate Filed

Stark County ESC

(Vote for 2)

√ Mary J. Olson                 19,126

√ Jacqueline DeGarmo       17,027

    Jeff R. Evans                   16,181